Farsi  |  English
سه‌شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
صفحه اصلی/استاندارد های ملی و بین المللی سنگ آهن و آهن اسفنجی مطابق منافع ملی مورد مطالعه،بررسی و بازبینی قرار گرفت
استاندارد های ملی و بین المللی سنگ آهن و آهن اسفنجی مطابق منافع ملی مورد مطالعه،بررسی و بازبینی قرار گرفت استاندارد های ملی و بین المللی سنگ آهن و آهن اسفنجی مطابق منافع ملی مورد مطالعه،بررسی و بازبینی قرار گرفت (تعداد بازدید : 1494)با ماموریت سازمان ملی استاندارد به فولاد هرمزگان و تشکیل کمیته تخصصی سنگ آهن و آهن اسفنجی TC102 در این شرکت، استاندارد های ملی و بین المللی مطابق منافع ملی  مطالعه ، بررسی و مورد بازبینی قرار گرفت.

مدير متالورژي ،طراحي توسعه محصولات شرکت فولاد هرمزگان در مصاحبه با روابط عمومی این شرکت و در تشریح این خبر اظهارداشت: استانداردها منعکس کننده نیازهای تولید کنندگان  و توجه به شاخص های  ایمنی و محیط زیست می باشند.این اصول را می توان  از طریق تدوین استاندارد در یک کمیته فنی (
ISO/TC ) ، به نمایندگی از تمام طرف های ذینفع حفاظت نمود. همچنین استانداردسازی تبادل کالا و خدمات از طریق حذف موانع فنی، تجارت را تسهیل می نماید.

 دبیر کمیته فنی استاندارد سنگ آهن و آهن اسفنجی  سازمان ملی استاندارد  افزود:  با توجه به موفقیت شرکت فولاد هرمزگان در مسیر تولید و کیفیت محصولات  در بازارهای داخلی و صاداراتی ، این نیاز احساس شد که در زمینه تدوین استاندارد ها  که منافع شرکت  و کشور را در بر می گیرد  نیز در سطح ملی و بین المللی حضور فعال داشته باشیم . برهمین اساس   با درنظر گرفتن پتانسیل های تخصصی و موقعیت استراتژیک در فولاد هرمزگان و مجاورت با شرکت های تولید کننده سنگ آهن و گندله و همچنین حضور این شرکت به عنوان یکی از زیر مجموعه های شرکت فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین تولید کننده  واحد اسفنجی در کشور، سازمان ملی استاندارد، تشکیل کمیته تخصصی سنگ آهن و آهن اسفنجی TC102را بر عهده فولاد هرمزگان نهاد تا  استاندارد های ملی و بین المللی را مطابق منافع ملی  مطالعه ، بررسی و مورد بازبینی قرار دهد. ازجمله مزایای مورد انتظار از فعالیت های TC102 بطور خلاصه می توان به این موارد اشاره کرد:

  • توسعه روش های استاندارد معتبر و قابل قبول در بعد اقتصادی ، علمی و راه های عملی
  • حذف یا کاهش حداقلی موانع موجود در تجارت سنگ آهن و DRI ناشی از تفاوت در استانداردها
  • توانایی پاسخ سریع به نیاز تدوین استانداردهای جدید یا تجدیدنظر ناشی از توسعه فرآیند سنگ آهن و تکنولوژی های آهن و فولاد سازی و ابزار دقیق برای اندازه گیری خواص کیفی مواد
  • کمک به پایداری عملکزد تولید آهن اسفنجی و سنگ آهن بوسیله استقرار شیوه هایی برای ارزیابی دقیق کیفیت مواد اولیه

وی افزود:  پیرو این ماموریت  در اوایل امسال طرح مطالعاتی مشارکت در تدوین استاندارد های ملی و بین المللی در این زمینه شروع و به کمک متخصصین این حوزه با تشکیل جلسات مستمر،  تعداد  78 استاندارد بین المللی مطالعه و از این میان پیشنهاد بازنگری 6 استاندارد بین المللی به سازمان جهانی ISO  داده و با بررسی تعداد 50 استاندارد ملی که تدوین شده و دارای اشکالات فنی ویرایشی بوده ، پیشنهاد بازنگری مجدد 31 استاندارد ملی به سازمان ملی استاندارد داده شده است.  همچنین با توجه به تجربه ای که در شرکت فولاد هرمزگان در خصوص تست های اهن اسفنجی وجود داشت، پیشنهاد  تدوین 4 استاندارد با روش های آزمون های جدید،  به سازمان جهانی استاندارد  ISO داده شده که انشا.. با پیگیری و دفاعیات تخصصی از این پیشنهادات ، آن ها را در سازمان جهانی استاندارد به ثبت می رسانیم. در زمینه حضور و فعالیت کشورها باید گفت تعداد 39 کشور در این کمیته تخصصی فعالیت میکنند که وضعیت حضور ایران  به عنوان عضو  ناظر بوده و با فعالیت ها و همکاری که با سازمان جهانی iso  خواهیم داشت وضعیت حضور را از ناظر به فعال تغییر خواهیم داد.

وی اظهار کرد : در مورد قسمت معرفی این کمیته بین المللی در سایت ISO  نیز اشکالاتی وجود دارد از جمله ظرفیت های تولید کشورها که با توجه به تغییر جایگاه ایران در رتبه بندی تولید کننده های اسفنجی جهان و کسب رتبه نخست در این رتبه بندی ،پیشنهاد گردید که این مورد نیز در سایت ISO  اصلاح و ایران در رتبه اول در این زمینه معرفی گردد. همچنین در متن و عنوان استاندارد ها نیز اشاره ای به گندله که محصول میانی  فرایند های تولید آهن اسفنجی می باشد  نشده است که پیشنهاد گردید این موارد نیز اصلاح گردد.

زارع افزود : در انتهای طرح مطالعاتی، تمام موارد به صورت کتابچه ای تهیه شده و اشکالات و پیشنهادات مشروح در استاندارد های موجود مطرح و در جلسه ای در سازمان ملی استاندارد با حضور ذینفعان و متخصصین در این  حوزه بیان گردید و پس از پرسش و پاسخ حاضرین در جلسه، این طرح مطالعاتی مورد تایید سازمان ملی استاندارد قرار گرفت .

مدير متالورژي ،طراحي و توسعه محصولات  فولاد هرمزگان در پایان از مدیر عامل و معاون تکنولوژی و توسعه و همه کسانی که در انجام  این طرح مشارکت داشته اند تشکر کرده و اظهار امیدواری نمود : با ادامه این مسیر بتوانیم شاهد رشد و بالندگی کشور و شرکت فولاد هرمزگان در مجامع بین الملی باشیم.تاریخ: ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
منبع :نظرات:


طراحی سایت از پارسیان مهر
تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت فولاد هرمزگان می باشد